Velika potražnja razvijenih tržišta, najprije SAD-a i EU za različitim softverskim rješenjima pokrenula je dinamičan rast IT sektora i u BiH, te je porast prihoda sektora većinom uslovljen porastom inostrane tražnje, što za rezultat ima značajan udio prihoda od izvoza u ukupnom prihodu domaćih kompanija.
Armin Talić, generalni menadžer Udruženja Bit Alijansa (Bit Alliance), koje okuplja 55 IT kompanija iz BiH, dodaje da posmatrajući globalno, fleksibilnost koju IT industrija posjeduje i nudi, omogućava da se iz naših ureda u BiH razvijaju softveri za najveće svjetske kompanije. Procjenjuje se da je ukupan izvoz IT kompanija u 2017. godinj bio 150 mil KM.
Razvoj IT industrije BiH i regiona razultat je svjetskog tehnološkog trenda koji podrazumijeva sve veću potražnju za razvojem i implementacijom IT rješenja u različitim sektorima.
- Kompanije iz IT sektora iz oblasti razvoja softvera djeluju u velikom broju industrija. Jedan dio kompanija se bavi razvojem i prodajom vlastitih softverskih rješenja na domaćem i inostranom tržištu, a drugi razvojem softvera po narudžbi klijenata koji su najčešće iz inostranstva - ističe Talić za eKapiju.
Brisanje geografskih barijera koje poslovanje u IT industriji omogućava obezbijedilo je kontinuiran rast i razvoj industrije.
Talić navodi da o kvaliteti rada IT industrije BiH mnogo govori podatak da naše kompanije rade za svjetske lidere u tehnološkom razvoju i inovacijama, te plasiraju vlastita softverska rješenja za međunarodne kompanije koje koriste milioni korisnika širom svijeta.
- Osim toga, prilika za rad sa kompanijama koje predvode tehnološki razvoj na svjetskom nivou omogućava i brzo usvajanje aktuelnih praksi, alata i tehnologija od strane domaćih stručnjaka što daje dodatnu vrijednost kompletnoj industriji.
Talić pojašnjava da se na kvantitativnom nivou IT sektor BiH i cijele regije sigurno ne može porediti sa globalnim IT hubovima kao što su San Francisko, Berlin ili London itd. Međutim, sasvim je sigurno da su domaće IT kompanije dio svjetske digitalne industrijske revolucije čiji smo aktuelni svjedoci.
- Ako uporedimo IT industriju BiH i regije, po pokazateljima zaposlenosti i iznosa prihoda industrije, tu postoji još mnogo prostora za rast našeg IT sektora, što predstavlja priliku za postojeće kao i nove kompanije koje će se tek osnovati da se bore za svoj dio tržišta - poručuje Talić te dodaje da je izvanredan primjer Rumunija u kojoj je IT industrija treća na listi industrija s najvećim izvozom. Ta zemlja je uspjela svoju softversku industriju podići na nivo najperspektivnije grane industrije u cjelokupnoj privredi sa učešćem većim od 6% u GDP-u i najboljeg promotora svoje zemlje.
Slaba ponuda kvalifikovanog kadra
Na osnovu istraživanja koje je sprovela Bit Alijansa, u narednih 5 godina IT kompanije u BiH će imati potrebu za 6.000 zaposlenika, u Srbiji je taj broj 15.000, dok se u Hrvatskoj očekuje zapošljavanje 20.000 ljudi u IKT sektoru do 2025.
Zato je, kaže Talić, od izuzetnog značaja da se strateškim djelovanjem usmjeri energija prema obrazovnim programima koji će adekvatno odgovoriti potrebama i izazovima rada u IT industriji.
U Udruženju Bit Alijansa podvlače da nedovoljna ponuda visokokvalificirane radne snage IT profila u BiH predstavlja jedan od ključnih ograničavajućih faktora za dalji rast i razvoj sektora. Kako navode, nisu rijetke situacije gdje kompanije moraju odbiti unosne poslove zbog nedostupnosti radne snage koju bi mogli zaposliti za realizaciju tih poslova.
- Osim problema slabe ponude kvalifikovanog kadra, IT kompanije se takođe suočavaju i sa sličnim problemima kao što je to slučaj i sa ostalim privrednim subjektima u BiH. Problemi koji su posebno izraženi su visoko poresko opterećenje rada, nepredvidivo poslovno okruženje te nedovoljno ulaganje u sve nivoe obrazovanja - ističe Talić.
IT industrija - neizostavana poluga društvenog razvoja
Na osnovu svjetskih iskustava, IT industrija i softverska rješenja su se pokazala kao neizostavna poluga svakom ozbiljnijem razvoju svih drugih industrija. Prema nekim svjetskim istraživanjima, mala i srednja preduzeća koja koriste inovativne tehnologije povećavaju prihode 15% brže i otvaraju radna mjesta gotovo dvostruko brže u odnosu na konkurenciju.
- Imajući u vidu ukupna ekonomska kretanja, u BiH nedostaju javne investicije za uvođenje informacionih tehnologija u razne oblasti društvenog djelovanja koje bi mogle imati pozitivan efekat na rast domaće tražnje za IT uslugama te uvođenje savremenih rješenja u različitim sektorima. Prema istraživanju Svjetskog ekonomskog foruma iz 2016. godine, BiH zauzima 137. mjesto (od 139 zemalja koje su bile predmet istraživanja) po nivou državnih nabavki naprednih tehnoloških proizvoda što predstavlja i mjeru zainteresovanosti države u ulaganje u inovacije - objašnjava Talić.
Poslodavac po mjeri zaposlenog
Podatak da su IT kompanije u vrhu ljestvice najpoželjnijih poslodavaca dokazuje da su uslovi koje ove kompanije nude iznadprosječna u odnosu na ostale privredne sektore.
- S obzirom na stepen znanja i kvalitetu usluga koje mogu ponuditi na međunarodnom tržištu, IT kompanije su prepoznale da stepen zadovoljstva zaposlenika ima presudan značaj za ispunjenje ciljeva kompanija, te u uslovima deficita IT kadrova, sve kompanije nastoje privući nove talente i zadržati postojeće nudeći iznadprosječna primanja, dodatne benefite na poslu i ulaganje u njihov profesionalni i lični razvoj, zadovoljstvo poslom i klimu u kompaniji - kaže Talić.
Udruženim snagama za promjene
Kroz zajednički nastup 55 IT kompanija u BiH, u obliku Udruženja Bit Alijansa, u posljednje dvije godine IT industrija je postala vidljivija donosiocima odluka u nadležnim institucijama, te su učinjeni određeni pomaci u oblasti visokoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja u BiH. Iz ovog Udruženja ističu da kao primjeri uspješne saradnje nadležnih institucija i IT industrije su, među ostalima, pokretanje dvogodišnjeg IT studijskog programa na Univerzitetu u Sarajevu, dodiplomskog studijskog programa "Softversko inženjerstvo" na Univerzitetu u Zenici, IT smjerovi u srednjim školama u ZE-DO, sarajevskom i Tuzlanskom kantonu. Sve navedeno predstavlja značajne korake i uključenost odlučujućih institucija koji vide potencijal i prilike za mlade u IT-u.
Prvi IT Manifest BiH
Bit Alijansa je na osnovu inputa IT kompanija-članica kreirala strateški dokument, prvi IT manifest BiH koji obuhvata pregled gorućih problema IT industrije i prijedloge rješenja.
- IT manifest je zajednička izjava članica Bit Alijanse o segmentima društvenog djelovanja na kojima je potrebno raditi u cilju eliminisanja barijera koje onemogućavaju brži rast i razvoj IT industrije BiH kao i društva u cjelini. U narednom periodu, IT manifest će potpisati 55 kompanija članica Bit Alijanse i naših strateških partnera, te će nakon toga biti aktivno komuniciran prema donosiocima odluka u nadležnim državnim institucijama i međunarodnim organizacijama - ističe Talić.
Poručuje da će u 2019. godini Udruženje nastaviti unapređenje IT obrazovanja na svim nivoima.
- Po uzoru na već pokrenuti dvogodišnji IT studij na Univerzitetu u Sarajevu, planirano je pokretanje sličnih studijskih programa na drugim univerzitetima u BiH, formiranje IT smjerova u srednjim školama i unapređenje predmeta informatike u osnovnim školama i edukacija nastavnika informatike - navodi Talić i dodaje da će u saradnji sa partnerima Bit Alijansa biti dio različitih projekata koje sprovode međunarodne organizacije u BiH koji su usmjereni prema ovoj industriji.
U okviru strateških planova Bit Alijanse ističu se ciljevi usmjereni ka različitim inicijativama u poreskoj politici, ka uvođenju specijalističkih i strukovnih studija te IT smjerova u srednjim školama, uvođenju informatike kao obaveznog predmeta u nižim razredima osnovnih škola te osnivanje centara za edukaciju nastavnika i profesora informatike.