Nakon što je dospio na "crnu listu" američkih vlasti, Huawei je sada suočen s prekidom saradnje od strane velikih američkih tehnoloških kompanija.
Tokom prošle sedmice Huawei je dospio na "crnu listu" kada je Donald Trump potpisao izvršnu naredbu kojom se u SAD-u proglašava vanredno stanje zbog sigurnosnih prijetnji u IT sektoru. Ove prijetnje, smatra Trumpova administracija, stižu od kineskih kompanija koje se služe svojom telekomunikacijskom opremom za špijuniranje američkih kompanija i građana. Odmah je tada bilo jasno kako će se trgovinski rat Kine i SAD-a prelomiti preko leđa Huaweija, a sada su vidljive i prve posljedice ovakve Trumpove odluke.
Tijekom prošle noći doznalo se da je Google prvi najavio kako će prekinuti suradnju s Huaweijem. Kineska će kompanija izgubiti pristup Androidu, koji je ključni dio njihovih (u posljednje vrijeme vrlo prodavanih) mobitela. To se tumači tako da stariji Huaweijevi uređaji neće primati nadogradnje, a novi uređaji neće imati pristup službenim Googleovim aplikacijama: YouTubeu, Gmailu, Chromeu, ali niti trgovini aplikacija Google Play.
Za sada se detalji prekida saradnje još razmatraju unutar Googlea.
For Huawei users' questions regarding our steps to comply w/ the recent US government actions: We assure you while we are complying with all US gov't requirements, services like Google Play & security from Google Play Protect will keep functioning on your existing Huawei device.
— Android (@Android) May 20, 2019
Nakon ovog poteza oglasilo se još velikih američkih tehnoloških kompanija koje su najavile prekid saradnje s Huaweijem. Za sada znamo da su među njima Intel, Qualcomm, Xilinx, Broadcom, Micron, Western Digital, ali i njemački Infineon.
Zaposlenici svih ovih kompanija širom SAD-a dobili su obavijesti o prekidu isporuka Huaweiju, što će na snazi ostati do daljnjeg. Potez njemačkog Infineona, pak, mogao bi značiti da će o prekidu saradnje početi razmišljati i evropske kompanije.